Podręczniki i lektury w klasie siódmej

Klasa siódma w szkole podstawowej to temat, którego nie można bagatelizować. W szczególności, że młodzi uczniowie powoli przygotowują się już do egzaminu końcowego. Co prawda, to “tylko” dwa lata, ale nauczyciele na pewno nie raz i nie dwa będą wkładać uczniom do głowy, że czas leci szybko. Ani się spostrzegą, że będą musli przysiąść do testu końcowego, który wpłynie na to, do jakiej szkoły średniej się dostaną. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że tylko przystąpienie do egzaminu końcowego pozwoli finalnie szkołę podstawową ukończyć. W przeciwieństwie do matury. Powracając jednak do przygotowań, na pewno trzeba będzie systematycznie brać do ręki podręcznik do polskiego klasa 7 (tania książka i szybka wysyłka!), a także lektury, jakie przewidziane są na tym poziomie.

Obowiązkowe lektury

W lekturach, jakie można zaliczyć do obowiązkowych, co nieco się ostatnio pozmieniało. Mowa tutaj w szczególności o klasie siódmej. Zmiany zostały wprowadzone z dniem 1 września 2021. Może nie były one medialnie ogłoszone, ale i tak warto wymienić listę obowiązkowych lektur, jakie uczniowie mają na poziomie klasy siódmej:

  • Jan Kochanowski – Fraszki i Treny.
  • Aleksander Fredro – Zemsta.
  • Adam Mickiewicz – Dziady cz. II. Reduta Ordona, Śmierć pułkownika, Świtezianka, Pan Tadeusz, przy czym jeżeli chodzi o Pana Tadeusza są to tylko i wyłącznie pewne fragmenty. Na całość czas przyjdzie później.
  • Charles Dickens – Opowieść wigilijna.
  • Ignacy Krasicki – Żona modna.
  • Henryk Sienkiewicz – Quo Vadis, Latarnik.
  • Stefan Żeromski – Siłaczka.

Jak więc widać, młodzież będzie miała do czynienia z bardzo poważnymi książkami, jakie należy przeczytać “od deski do deski”, aby móc zdobyć dobrą ocenę. Warto tu także wspomnieć o wierszach, jakie muszą zostać omówione na lekcjach. Na liście obowiązkowej poezji, można znaleźć wybrane wiersze, jakie zostały stworzone przez Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hermara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechona i Jerzego Liberta.Całkiem sporo wyzwań czeka więc na młodych ludzi.